Karkonosze

Szklarska Poręba nie tylko na wakacje

Wyjazd do Szklarskiej Poręby może być ciekawy nie tylko w sezonie typowo letnim, kiedy panuje tak zwany szczyt wakacyjny. Równie dobrze do tej niewątpliwie jednej z najpiękniejszych miejscowości górskich oraz nietuzinkowych atrakcji turystycznych warto się udać na przykład w sezonie zimowym. Z czego zatem słynie Szklarska Poręba i co ją wyróżnia? Więcej w dalszych akapitach.
Szklarska Poręba stanowi jedno ze stosunkowo niewielkich miast w naszym kraju, które zlokalizowane jest na obszarze niepospolitego pasma górskiego jakie stanowią Karkonosze. Jest tam dolina rzeki Kamienna, a także dwie rzeki- Szklarka oraz Kamieńczyk. I to właśnie w takim krajobrazie rozciąga się opisywana tu miejscowość. Ogólnie, miejscowość zamieszkuje na dziś dzień prawdopodobnie około siedmiu tysięcy mieszkańców. Miasto nie przekracza swą powierzchnią siedemdziesięciu pięciu metrów kwadratowych.

Jest ono oficjalnie funkcjonująca miejscowością opartą o prawa miejskie począwszy od końca grudnia 1959 roku. Warto także dodać, że w roku 1945 po zakończeniu działań wojennych, Szklarską Porębę zdecydowano się na nowo wcielić do Polski. Wcześniej była ona poza granicami państwa polskiego. Jeżeli natomiast chodzi o nietuzinkową nazwę tego obszaru w Karkonoszach, to związana jest ona rzecz jasna z rąbaniem, a więc pochodzi od dawnych drwali, którzy tam prowadzili regularne wyręby drewna. To natomiast było na tyle systematycznie przeprowadzane, że rozsławiło Szklarską Porębę na tle innych miejscowości i nadało jej taką a nie inną nazwę.
Wpis zawdzięczamy: