Karkonosze

Rotunda świętego Mikołaja

Odwiedzając polskie miasta nie możemy nie ustanowić na swej geograficznej liście pełnego niebanalnych zabytków sztuki kultury i architektury Cieszyna. Wśród rozmaitych budowli, jakie występują na terenie tej miejscowości, na szczególną uwagę zasługuje w szczególności Rotunda świętego Mikołaja. Co to za zabytek?
Wybierając się do Cieszyna koniecznie musimy uwzględnić tytułową Rotundę, która pochodzi z jedenastego stulecia, czyli obiekt powstał praktycznie niespełna dwa stulecia po tym, jak stworzony został w ogóle Cieszyn. Legendy mówią o tym, że miejscowość ukształtowała się w dziewiątym stuleciu. Z kolei jeśli chodzi o omawianą Rotundę, to jest ona jedną z największych atrakcji turystycznych opisywanego miasta, co wynika z faktu, że budowla idealnie wpisuje się w styl romański. Co więcej, to obiekt, który przez bardzo długi czas pełnił rolę kościoła grodowego. Do tego, właśnie na tej rotundzie znajdowała się kaplica zamkowa.

Ogólnie rzecz biorąc, patrząc na tę świątynię, śmiało można stwierdzić, że jest to jedna z najbardziej okazałych budowli sakralnych w naszym kraju, a przy tym jednocześnie jedna z najstarszych konstrukcji tego rodzaju w całej Polsce. Świątynia o której mowa to najbardziej imponujący zabytek Cieszyna, który powstał na podstawie projektu zakładającego wzniesienie obiektu sakralnego na planie koła, wykorzystując do tego wapienne ciosy. Co więcej, obiekt dysponuje także półkolistą apsydą oraz charakterystyczna półkopułą. To jeden z najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej w kraju.

Wpis zawdzięczamy: